Inspiracje

Zintegrowany system 2w1 łączący dach i rynny

Pierwszy na rynku zintegrowany system 2w1 łączący dach — w postaci panelu na rąbek z systemem rynnowym ukrytym w podkonstrukcji dachowej oraz elewacji budynku to prawdziwa rewolucja w branży budowlanej. Jednak w głowach inwestorów, architektów oraz dekarzy pojawia się wiele pytań odnośnie zastosowanych rozwiązań oraz samego bezpieczeństwa systemu. Galeco postanowiło rozwiać wszelkie wątpliwości.

System dla nowoczesnych dachów

Galeco DACHRYNNA to nowatorski produkt, który doskonale prezentuje się w projektach z nowoczesnym dachem dwuspadowym. Jednak dla producenta nie tylko estetyka była kluczowa, ale również bezpieczeństwo, które zapewniają specjalnie zaprojektowane autorskie rozwiązania. W systemie zastosowane zostały dodatkowe zabezpieczenia, dzięki którym jest on szczelny oraz trwały. Potwierdza to wieloletnia gwarancja systemowa udzielana przez producenta. Co świadczy o bezkompromisowości DACHRYNNY?

Zabezpieczenie końcowej części dachu

Pod pokryciem panelowym  zaleca się stosowanie drugiej warstwy pokrycia dachowego w postaci membrany PVC, którą układa się na całym obszarze od systemu rynnowego do zakończenia połaci dachowej. Jest to kluczowe i gwarantuje bezpieczne funkcjonowanie systemu zapewniając dodatkową warstwę ochrony dla budynku. 
 
Membrana przeciwdziała potencjalnym przeciekom, które mogłyby wynikać z pracy konstrukcji dachu lub z uszkodzeń spowodowanych osuwającym się po połaci śniegiem. 
 
Dla pełnego bezpieczeństwa Galeco rekomenduje dodatkowe stosowanie zapór przeciwśniegowych na połaci, a także kabli grzejnych w rynnach i rurach spustowych. Są to elementy wspomagające bezpieczeństwo dla inwestora i są niezbędne do uzyskania pełnej gwarancji systemowej.

Cyrkulacja powietrza

Ukryte systemy rynnowe zawsze wzbudzają wątpliwości dotyczące odpowiedniej wentylacji czy szczelności. Jednak już wcześniejszy system ukryty — Galeco BEZOKAPOWY był świetnym testem jakości i skuteczności działań marki. 
 
W DACHRYNNIE również zostały wykorzystane rozwiązania, które zapewniają skuteczną cyrkulację powietrza. To chociażby specjalna konstrukcja systemu wentylacyjnego z wlotem powietrza w dolnej części paneli elewacyjnych. Panele są w tym miejscu dodatkowo zabezpieczane perforowaną listwą wentylacyjną. Dolnym elementem konstrukcji jest pas skroplinowy, który odprowadza skropliny wody poza obrys budynku. Rynna natomiast jest podtrzymywana ponad membraną i krokwiami przez zespół wsporników, dzięki czemu szczelina wentylacyjna biegnie nieprzerwanie pod całym poziomem rynnowym, a przepływ powietrza nie jest blokowany.

Montaż systemu dachowego

Rynny są łączone ze sobą na zasadzie klejonych połączeń Qnnect, co wcześniej zostało  już sprawdzone w innych rozwiązaniach z oferty producenta. Taki sposób połączenia gwarantuje najwyższą szczelność poziomu rynnowego. Co więcej, jest to system bardzo wydajny. Rynny mają prostokątny przekrój profilu o szerokości 190 mm, a rury spustowe — 80 x 70 mm. System jest w stanie obsłużyć powierzchnię dachu do 100 m2 przy jednej rurze spustowej zlokalizowanej na skraju, a nawet do 180 m2, jeśli rura spustowa jest umiejscowiona centralnie.