Inspiracje

Jak wybór rynien wpływa na wartość nieruchomości

System rynnowy ma niebagatelny wpływ na stan ogólny budynku. Każdy z nas chce mieć pewność, że dom będzie nam służyć przez wiele lat. To, w jaki sposób dobierzemy rynnę do naszej nieruchomości, przełoży się jednak nie tylko na dalszą trwałość budynku, ale także na wartość nieruchomości. 

Wybór rynny może mieć znaczący wpływ na wartość budynku zarówno z praktycznego, jak i estetycznego punktu widzenia. Na co warto zwracać uwagę, jeśli nie chce się zaniżyć wartości domu? Przede wszystkim liczy się tu skuteczność. Im trwalszy i lepszej jakości system, tym mniejsze ryzyko uszkodzeń rynien oraz elewacji, a nawet fundamentów. Warto więc wybierać rynny z trwałych materiałów, takich jak np. miedź czy stal. 

Trwała stal

Rynny stalowe są odporne na uszkodzenia mechaniczne, a dzięki powłoce antykorozyjnej również na warunki atmosferyczne i mogą przez wiele lat zachować swój pierwotny wygląd. Warto wybierać rynny od sprawdzonych producentów, wówczas ma się pewność, że wykorzystane do produkcji rynien materiały charakteryzuje wysoka jakość. Tak jest, chociażby w przypadku marki Galeco, która oferuje na swoje stalowe rynny — zarówno półokrągłe, jak i kwadratowe 35 lat gwarancji. 

Inwestycja w wysokiej jakości system rynnowy, który jest odporny na korozję, działanie warunków atmosferycznych i jest łatwy w utrzymaniu, może zminimalizować potrzebę częstych napraw i wymian, co jest atrakcyjne dla potencjalnych kupujących lub najemców. Długowieczność i niskie koszty utrzymania to cechy, które mogą podnieść wartość nieruchomości.

Estetyka podążająca za trendami

Kolejnym aspektem, który warto wziąć pod uwagę w kontekście wartości nieruchomości, to kwestia estetyki. Wybór materiału, koloru czy kształtu rynien tak, aby harmonijnie pasowały do reszty nieruchomości, może podnieść jej wartość estetyczną i tym samym rynkową. 

Tu warto wziąć pod uwagę innowacyjne systemy, które wpisują się w bieżące trendy i umożliwiają wykończenie nowoczesnych brył. Takimi z całą pewnością są produkty Galeco, takie jak BEZOKAPOWY oraz Galeco DACHRYNNA. Pierwszy jest dedykowany budynkom bez okapu dachowego o geometrycznych kształtach. Dzięki ukryciu rury spustowej w elewacji domu, system tworzy harmonijną całość z projektem. Drugi produkt to unikatowe na skalę świata rozwiązanie 2w1, gdzie dach połączony jest panelem na rąbek z systemem rynnowym ukrytym w jego strukturze i elewacji budynku. 

Ekologia przede wszystkim

Wybór systemów rynnowych umożliwiających efektywne gromadzenie i wykorzystanie wody deszczowej do celów gospodarczych (np. nawadniania terenów zielonych) może być także postrzegany jako dodatkowa wartość. Szczególnie w regionach, gdzie zrównoważone zarządzanie zasobami wodnymi jest kluczowe lub promowane przez lokalne władze. Do rur spustowych w systemach Galeco można bez problemu zamontować specjalny odzyskiwacz wody, który pozwoli zbierać deszczówkę. 

Co więcej, jeśli ekologia przeważa w podejmowaniu decyzji u potencjalnych zainteresowanych, warto wybierać rynny, które są przyjazne dla środowiska. We wspomnianych już systemach Galeco STAL i STAL² wykorzystana została specjalna powłoka w technologii GreenCoat RWS Pural BT, stworzona ze szwedzkiego oleju rzepakowego. Takie rozwiązania nie tylko są dobre dla przyrody, ale i korzystne dla wartości Twojej nieruchomości.